projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Općinski načelnik održao sastanak sa predstavnicima boračkih udruženja

03022017 3Načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković održao je sastanak sa predstavnicima udruženja demobilisanih boraca, porodica šehida i poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i udruge HVO sokolovi.

Tom prilikom, Općinski načelnik im je poslao oštru notu da aktiviraju skupštine, te predložio da pokrenu inicijativu da se sva navedena udruženja udruže i da budu reprezentativni kako bi bilo lakše raspoređivati sredstva koja su u budžetu predviđena demobilisanim borcima. 

Na sastanku se govorilo i o podjeli jednokratnih pomoći borcima i njihovim porodicama, gdje je u vezi s tim Općinski načelnik dobio podršku od predstavnika ovih udruženja, kao i obećanje da će se skupštine ubrzo aktivirati.

Također, Općinski načelnik je istakao da će sve projekte nastaviti koji se tiču demobilisanih boraca i njihovih porodica, kao i to da se građani trebaju aktivno uključiti u skupštine koje imaju pravo izabrati rukovodstvo.

“Htio sam prije svega dati podršku organizacijama boraca, demobilisanih boraca, porodica šehida i udruge HVO sokolovi, a takođe i RVI. Ono što želim kazati kada su u pitanju ove organizacije je da želim transparentnost u radu. Ja sam zaista dao jednu malo oštriju notu kada je u pitanju održavanje skupština. Zaista imam kontakte sa borcima pošto sam i sam bio borac, da se slabo održavaju skupštine ovih udruženja, te sam iz tog razloga tražio da mi daju potpuni izvještaj o održavanju skupština. Takođe, akcenat sam dao na transparentnoj raspodjeli novca koji dobivaju. Ono što me posebno raduje je to da smo uspjeli u budžetu podići stavku za naše borce, ali moramo biti transparentniji o utrošku tih sredstava. Iz tog razloga danas smo imali jednu situaciju gdje trebamo podijeliti određene jednokratne pomoći, te sam pozvao sve udruge demobilisanih boraca, RVI, porodica šehida da mi oni daju podršku ako su oni za to da podijelimo ta sredstva.” rekao je načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković.

Predstavnici udruženja su Općinskom načelniku dali podršku i obećanje da će skupštine vrlo brzo biti aktivirane, a tom prilikom Općinski načelnik pozvao je sve demobilisane borce da se, tokom aktiviranja skupština, aktivno uključe u izbor rukovodstva ovih organizacija.

“Zatražio sam da Općina bude medijski pokrovitelj, kao i naravno televizija Općine Živinice, da pokrijemo medijski kako bi što više ljudi informisali o ovim dešavanjima. Svi ljudi koji vole ljude koji su branili BiH uvijek žele da oni riješe svoj krucijalni problem. Krucijalni problem boraca, demobilisanih boraca, RVI i porodica šehida jeste ustvari ozakonjenje. Mi nemamo zakon po kome bi oni dobijali određena sredstva po godinama ili mjesecima koje su proveli u ratu. Iz tog razloga sam zamolio da pokrenemo inicijativu da se sva ova udruženja udruže i da budu reprezentativni. Lakše bi nam bilo raspoređivati sredstva kada bi se oni složili u jednu organizaciju i da mi prebacimo sav novac koji imamo predviđen u budžetu našim demobilisanim borcima, jednom udruženju koje bi podijelilo transparentno ostalima. Također, trebamo vidjeti mogućnost otvaranja boračke zadruge koja bi takođe mogla povući značajna određena sredstva sa viših nivoa, upravo na ovaj način da se ljudi jednokratno angažuju sa biroa da mogu raditi. Rješavanje problema kada su u pitanju nove organizacije demobilisanih boraca je upravo transparentan izbor rukovodstva ovih temeljnih organizacija. Zato sam rekao da se građani aktivno uključe u skupštine koje imaju pravo izabrati rukovodstvo. Kada bi imali masovne skupštine imali bi kvalitetniji izbor rukovodstva i ne bi došlo do pojave novih organizovanja ljudi kada su u pitanju ova udruženja.”istakao je Općinski načelnik.

03022017_3_thumb.jpg03022017_3.jpg03022017_0_thumb.jpg03022017_0.jpg03022017_2.jpg03022017_1.jpg

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.