projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Svečano potpisani ugovori za Program razvoja poduzetništva i podršku osnivanja preduzeća (Start-up)

27122017 6Općinski načelnik Samir Kamenjaković je jučer potpisao ugovore sa sedam mladih ljudi koji su ostvarili pravo na podršku u projektu “Program razvoja poduzetništva i podrška osnivanja preduzeća (Start-up) na području Općine Živinice.

Program razvoja poduzetništva i podrška osnivanja preduzeća (Start-up) je projekat koji je na inicijativu Općinskog načelnika predviđen prilikom pravljenja budžeta za 2017. godinu, i za čiju svrhu su izdvojena sredstva u iznosu od 100.000 KM za mlade.

Mladi koji su aplicirali za ovaj projekat morali su prije svega imati kvalitetnu biznis ideju koja je konkurentna i održiva na tržištu. Nakon edukativnih radionica iz oblasti ekonomije, tržišta i prava od eminentnih stručnjaka koje su omogućene pod pokroviteljstvom UNDP-a i Općine Živinice, aplikanti koji su imali jasan i napredan biznis plan održiv na tržištu pristupili su trećoj fazi projekta, odnosno sticanju prava na podršku u projektu.

Biznis ideje koje su odabrane od strane Općinske komisije su iz različitih djelatnosti, obuhvataju proizvodnju solarnih sistema za zagrijavanje tople vode, digitalni marketing, računovodstveni servis, fizioterapeutske usluge, sigurnosnu opremu i usluge, informatički inženjering i tradicionalnu radinost.

Program podrške je i jedan vid socijalne inkluzije, gdje je mladim ljudima pružena prilika u samozapošljavanju i mogućnost da ostanu u svojoj lokalnoj zajednici i pridonesu njenom ekonomskom razvoju. Osim toga, kako je istakao Općinski načelnik, mladi ljudi svojom kreativnošću i inovativnošću imat će mogućnost da se razvijaju napreduju, i zarađuju više nego što bi zarađivali negdje drugdje, u fabrici ili javnom preduzeću gdje bi se zaposlili.

“Vjerujte mi, danas sam jako ponosan. Živinice su napravile jedan veliki iskorak u budućnosti, napravili smo repoziciju Živinica o kojoj smo govorili da damo priliku mladim ljudima u biznisu i poduzetništvu. Imali smo cijeli period ove godine jednu kvalitetnu edukaciju, informacije mladim ljudima o ovakvim stvarima start-upovima, biznis planovima itd. Ovi mladi ljudi koji su danas dobili priliku u Živinicama da se okušaju u poduzetništvu su prošli jednu kvalitetnu edukaciju sa strane uposlenika Općine Živinice koji su iz oblasti ekonomije, od eminentnih profesora koji su bili angažovani u toku edukacije i preko UNDP-a koji je, također bio jedan od pokrovitelja edukacije. Sve iz razloga da bi ovakav jedan biznis uspio. Posebno me raduje, ovih sedam ljudi što su dobili svoj biznis, dobili svoj posao. Ovi ljudi nisu više na birou, ovi ljudi će biti pozitivan primjer jedne pozitivne politike Općine Živinice i naše strategije razvoja. Mi smo to jasno poručili i evo danas i realizovali. Posebno me raduje da su to sve mladi ljudi, obrazovani i sa kvalitetnim idejama koje će zapošljavati nove ljude, a mi ćemo za naše mlade generacije obezbijediti ovakve programe i u budućnosti. Ja sam u budžetu i za 2018. godinu pripremio jedan ovakav projekat, i mi ćemo i novim generacijama koje budu dolazile obezbjeđivati ovakve uslove.”, rekao je načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković.

“U pitanju je Start up iz kućne radinosti, sve ono što se radi u sklopu jednog domaćinstva, od same tradicionalne umjetnosti, preko tradicionalnih radinosti do samih proizvoda našeg kućanstva koje često zanemarujemo uzimajući ono što je već poznato na tržištu, a ne ono što je domaće i dobro.”, kazala je Sabina Čaušević.

“Mi kao firma ćemo se baviti sigurnosnim uređajima i opremom koja će omogućiti lakši način dolaska do same sigurnosne opreme iz oblasti sigurnosnih uređaja. Ovaj projekat je nešto novo u našem gradu, mislim da je ovo vrlo pozitivna poruka cijeloj državi, mislim da ovo niko, nijedna Općina u ovoj državi, nije omogućila kao što je to omogućio načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković, svojim mladim ljudima .”, rekao je Himzo Husić.

27122017_6_thumb.jpg27122017_10.jpg27122017_12.jpg27122017_8.jpg27122017_13.jpg27122017_14.jpg27122017_17.jpg27122017_9.jpg27122017_15.jpg27122017_16.jpg27122017_11.jpg27122017_4.jpg27122017_18.jpg27122017_7.jpg27122017_6.jpg27122017_5.jpg27122017_3.jpg

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.