projekti-1

Info centar za mlade

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
INFORMACIJA
vijesti, oglasi, konkursi...
EDUKACIJA
trening, projekti, radionice...
ZAPOŠLJAVANJE
usluge, savjeti, pomoć, CV...
DOKUMENTI
zakon o mladima

savjet3

sms-provjera

facebook
Općina Živinice
na facebooku
tv zivinice
TV Živinice
lokalna televizija
zivinice.ba
Živinice.ba
nezavisni portal
logo-best
Best portal
Živinice

Potpisan Ugovor o izradi glavnog projekta za navodnjavanje poljoprivrednih površina

23062017 1Načelnik Općine Živinice Samir Kamenjaković i direktor Ureda za provedbu projekata u okviru Federalnog ministrastva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Alojz Dunđer potpisali su Ugovor o izradi glavnog projekta za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

Projektom je predviđeno navodnjavanje poljoprivrednih površina, zahvatanjem vode iz rijeke Krivače, gdje bi se vršilo navodnjavanje prirodnim padom-gravitacijom povrtlarskih i voćarskih kultura (proizvodnja krastavca kornišona i jagode). 

Ukupna površina koja će se navodnjavati je oko 150ha i bilo bi obuhvaćeno oko 300-400 poljoprivrednih posjeda u tri mjesne zajednice (Svojat, Zelenika i Lukavicu Gornja).

Vrijednost Projekta je oko 1 milion KM, a finasira ga Svjetska banka.

Ovo su dugoročni projekti koji su prema riječima načelnika Kamenjakovića jedini način da se dugoročno podstiču poljoprivrednici, jer kratkoročni podsticaj se nije pokazao relevantnim i kvalitetnim kada su u pitanju poljoprivrednici.

“Ovo je jedan istorijski projekat za Općinu Živinice zato što direktno pomaže poljoprivrednim proizvođačima da imaju kvalitetne i raznovrsne asortimane poljoprivrednih proizvoda i time imamo jedan dugoročni projekat navodnjavanja velikog područja Općine Živinice. Ovo je jedan dugoročni, preventivni vid i najkvalitetniji podsticaj za poljoprivrednike kada je u pitanju poljoprivredna proizvodnja određenih poljoprivrednih asortimana. Mi u Živinicama imamo jednu veliku hladnjaču “Đogić company” koja je otvorena skoro i koja može primiti gotovo sve poljoprivredne proizvove sa cijele teritorije Bosne i Hercegovine. Konačan cilj je povećati proizvodnju, organizovati poljoprivredne proizvođače i naravno ono što je najvažnije dobiti još ljudi koji će se baviti ovom proizvodnjom. Dakle, ljudi nisu imali mogućnost zbog suša koje su česte, proizvodi se prepolove i ljudi nisu imali garanciju da će moći naplatiti ono što ulože. S ovim načinom mi imamo garanciju da ćemo imati sigurne proizvode, siguran asortiman i sa udruženjem poljoprivrednika moramo zaštitu cijene i da imamo zatvoren sistem.”, rekao je Općinski načelnik Samir Kamenjaković.

U narednom periodu Općina Živinice će provesti javnu raspravu sa poljoprivrednicima koji su na dijelu gdje će se ralizovati navedeni projekat. Poljoprivredni proizvođači će se organizovati preko zadruge kako bi mogli djelovati u vezi sa svim pitanjima navodnjavanja kao i da zaštite cijenu proizvoda.

“Na tom dijelu ćemo tražiti da se formira zadruga, jer zadruga će direktno štiti interese i Općine a i poljoprivrednih proizvođača i to će biti preduslov za osnivanje berze zaštite cijene poljoprivrednih proizvoda. Ovo nije samo pomoć ljudima koji se bave poljoprivredom, jer imamo jako puno neobrađenog zemljišta generalno u Bosni i Hercegovini i ovo su najbolji načini da se na taj način dođe do kvaliteta i do dugoročnog ulaganja u poljoprivredu.”, istakao je načelnik Kamenjaković.

23062017_1_thumb.jpg23062017_1.jpg23062017_3.jpg23062017_2.jpg

 

Kontakt

Općina Živinice
home iconUl. Alije Izetbegović br.28
      75270 Živinice
      Bosna i Hercegovina

phone-icon-43223 +387-35/743-301; 035/743-303,
fax-icon +387-35/772-125
url www.opcinazivinice.ba
Mail  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.